- Obrazovna i naučna delatnost
- Organizaciona i upravljačka struktura
- Zakon o visokom obrazovanju i propisi Fakulteta
- Istorija Fakulteta
- Zbirka velikana srpske hemije
- Repozitorijum Hemijskog fakulteta - Cherry
- Biblioteka
- Izdavačka delatnost HF
- Javne nabavke
- Kontakt informacije (uprava) i kako doći do nas
- Naučnoistraživački rad
Nastavni predmeti studijskog programa osnovnih akademskih studija "Hemija" koji karakterišu njegovu strukturu, odnosno sadržaj, mogu se svrstati u nekoliko grupa. U jednu grupu mogli bi se ubrojati kursevi koji studentima pružaju osnovna znanja iz najvažnijih prirodnih nauka (pre svega fizike i fizičke hemije) i matematike. U posebnu grupu mogli bi se svrstati osnovni hemijski kursevi iz oblasti opšte, neorganske, organske, analitičke hemije, biohemije, hemije prirodnih proizvoda, primenjene (industrijske) hemije i hemije životne sredine. Na temeljima ove dve grupe predmeta, studenti prate kurseve na kojima stiču viši nivo znanja iz najvažnijih oblasti hemije (organske sinteze, stereohemija, strukturne instrumentalne metode, savremene instrumentalne metode, mehanizmi neorganskih reakcija, koordinaciona hemija, teorijska i računarska hemija itd). Specijalizovani kurs engleskog jezika omogućava studentima praćenje najsavremenije naučne i stručne literature. Potom student pristupa izradi završnog rada, tokom koga se osposobljava za samostalno rešavanje zadatog problema.
Predviđene metode izvođenja nastave su predavanja, laboratorijske (eksperimentalne) i teorijske vežbe. Imajući u vidu sve specifičnosti ovog studijskog programa, u okviru laboratorijskih vežbi predviđen je samostalan rad, koji uključuje i upotrebu najsavremenijih aparata i uređaja. Hemijski fakultet raspolaže najmodernijim instrumentima koji će studentima studijskog programa "Hemija" biti na raspolaganju za obuku. U okviru većine predmeta na višim godinama predviđeno je korišćenje računara za obradu eksperimentalnih podataka i pretraživanje raznih baza podataka (uključujući i dolaženje do podataka iz literature).
Visok pedagoški i naučni nivo nastavnika i asistenata Hemijskog fakulteta i njihov neposredni kontakt sa studentima, uz permanentno utvrđivanje gradiva i proveru znanja, dovešće do definisanja visoko kvalitetnog edukativnog procesa sa visokom prolaznošću studenata.
Uslovi za upis
Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit.
Ciljevi studijskog programa
Krajnji cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija "Hemija" jeste stvaranje stručnjaka sa visokim nivoom fundamentalnog i primenjenog znanja iz različitih oblasti hemije, kao i razvijenom sposobnošću za "hemijski način mišljenja", što podrazumeva spremnost za uočavanje, razumevanje i efikasno rešavanje kompleksnih hemijskih problema sa kojima će se neminovno sretati tokom rada u okviru fundamentalno-istraživačkih, inovacionih i razvojnih projekata, kao i u laboratorijama za istraživanje i razvoj, kontrolu kvaliteta, standardizaciju, praćenje procesa, itd.
Ishod studija
Po završetku studija na studijskom programu Hemija kandidat stiče zvanje "diplomirani hemičar".
Završavanjem studija na studijskom programu osnovnih akademskih studija "Hemija" stiču se fundamentalna i praktična znanja iz različitih oblasti hemije, koja omogućavaju razumevanje hemijskih procesa i osposobljavaju za aktivno učešće u naučno-istraživačkom radu u oblasti fundamentalnih i primenjenih istraživanja. Tokom studija, studenti bivaju detaljno upoznati sa mehanizmima hemijskih reakcija i ovladavaju modernim tehnikama sinteze, savremenim instrumentalnim metodama, kao i primenom računarskih metoda u analizi podataka.
Student koji završi studije na programu osnovnih akademskih studija "Hemija" je osposobljen za kreativan i samostalan rad u hemijskim laboratorijama različitih profila i namena (istraživanje i razvoj, kontrola kvaliteta, standardizacija, praćenje procesa, itd). Pored toga, svršeni student je kvalifikovan za učešće u fundamentalno-istraživačkim i razvojnim projektima i zadacima.
Pristup daljim studijama
Imalac diplome ima pravo da upiše master akademske studije u obimu od 60 ESPB.
Profesionalni status
Studenti koji su uspešno završili studijski program "Hemičar":
- Razumeju i primenjuju fundamentalna i praktična znanja iz različitih oblasti hemije (opšte hemije, neorganske hemije, analitičke hemije, fizičke hemije, organske hemije, primenjene hemije i biohemije).
- Razumeju hemijske procese i osposobljeni su za aktivno učešće u naučno-istraživačkom radu u oblasti fundamentalnih i primenjenih istraživanja.
- Detaljno su upoznati sa mehanizmima hemijskih reakcija i ovladali su modernim tehnikama sinteze i savremenim instrumentalnim metodama i mogu da ih primeljuju u praksi.
- Osposobnjeni su da samostalno mere i vrše obradu dobijenih rezultata.
- Osposobljeni su za kreativan i samostalan rad u hemijskim laboratorijama različitih profila i namena (istraživanje i razvoj, kontrola kvaliteta, standardizacija, praćenje procesa, itd).
- Kvalifikovani su za učešće u fundamentalno-istraživačkim i razvojnim projektima i zadacima, samostalno ili u timu sastavljenom od stručnjaka različitih profila.
- Imaju profesionalnu i etičku odgovornost.
- Mogu da unapređuju svoje znanje i prate razvoj tehnologije i struke celog života.
Akreditacija
Studijski program je akreditovan odlukom br. 612-00-00467/6/2019-03 od 23. 10. 2020.
Nastavni plan
Nedeljni broj časova po predmetima je označen kao: predavanja + teorijske vežbe + laboratorijske vežbe ili kao: (aktivna nastava + samostalni rad).
Izborni predmet 1
- Odabrana poglavlja matematike (002A2)
- Odabrana poglavlja fizike (012A2)
- Ekologija (051S2)
- Osnovi geometrijske kristalografije (131A2)
- Obrada rezultata merenja (311A2)
Izborni predmet 2
- Osnovi koordinacione hemije (121A2)
- Nomenklatura u hemiji (233A2)
- Osnove analitičkog procesa (318A2)
- Uvod u biohemiju (408A2)
Izborni predmet 3
- Hemija bioelemenata (132A2)
- Mehanizmi neorganskih reakcija (133A2)
- Primenjena organska hemija (234A2)
- Mehanizmi organskih reakcija (244A2)
- Metode odvajanja (312A2)
- Bioanalitička hemija (341A2)
- Biokataliza i metabolički inženjering (436B2)
Izborni predmet 4
- Odabrane oblasti neorganske hemije (149A2)
- Osnovi molekulskog modelovanja i hemijska informatika (235H2)
- Hemija makromolekula (243H2)
- Savremene instrumentalne metode u analitičkoj hemiji (313H2)
- Analiza realnih uzoraka (314H2)
- Analiza hrane (315H2)
- Analitička hemija u forenzici (316H2)
Izborni predmet 5
- Metode sinteze i karakterizacije neorganskih jedinjenja (134A2)
- Odabrane oblasti strukturnih instrumentalnih metoda (222A2)
- Osnovi supramolekulske hemije (236A2)
- Odabrane oblasti organske hemije (249A2)
- Odabrane oblasti analitičke hemije (349A2)
- Odabrane oblasti primenjene hemije (549A2)
Izborni predmet 6
- Modelovanje sistema sa prelaznim metalima (135H2)
- Hemija koordinacionih polimera (136H2)
- Medicinska neorganska hemija (137H2)
- Osnovi nanohemije (240H2)
- Bioorganski mehanizmi (245H2)
- Protočne metode u analitičkoj hemiji (317H2)
- Uvod u naučnoistraživački rad (321H2)
- Preparativna biohemija sa industrijskom biokatalizom (416H2)
Izborni predmeti mogu biti i drugi predmeti koji su obavezni na ostalim studijskim programima istog nivoa studija.