[Logotip projekta]

Akronim projekta:   PhotoSCLART

Vrsta projekta:   PRIZMA

Broj ugovora:   HF-195

[Instagram]   [Twitter]   [LinkedIn]

Projekat finansira:   Fond za nauku Republike Srbije (Beograd)

Ustanove realizatori istraživanja:

  • Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet (Beograd) – koordinacija
  • Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu, d.o.o. Beograd (Beograd) – partner
  • Naučna ustanova Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju (Beograd) – partner
  • Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" (Beograd) – partner

Predviđeno je da se projekat realizuje od 1. 12. 2023. do 30. 11. 2026.

Istraživači

Rukovodilac projekta:   Igor M. Opsenica, Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet (Beograd)

(kliknuti za pun spisak istraživača)

Kratak opis projekta

PhotoSCLART će razviti biblioteku fotoreaktivnih hibridnih jedinjenja zasnovanu na sklareolu (''SCL'') i artemizininu (''ART'') sa potencijalom za primenu u dijagnostici i terapiji raka (teranostički pristup).

Karcinomi koji se teško leče i čije ćelije raka su otporne na više lekova (''MDR'') predstavljaju izazov za lečenje. Pored toga, postoji nedostatak metoda za njihovu dijagnostiku. Prirodni proizvodi ili jedinjenja inspirisana prirodom čine 50% odobrenih lekova protiv raka. Prema tome, PhotoSCLART će kreirati hemijsku biblioteku derivata prirodnih proizvoda (''NPD''), derivatizacijom ''SCL'' i ''ART''. Sintetisanim jedinjenjima biće ispitana antiproliferativna aktivnost kako bi se identifikovali najaktivniji kandidati. Jedinjenja sa optimalnim karakteristikama (biološkom aktivnošću i fizičko-hemijskim osobinama) biće transformisana u konjugate ''Dye-NPD''. Cilj je da dobijemo fotoreaktivne molekule koji će selektivno oslobađati ''NPD'' u ćelijama raka ili ''MDR'' ćelijama raka posle ozračivanja talasnim dužinama vidljive svetlosti koje nisu štetne za ćelije i tkivo. Na taj način, PhotoSCLART će pružiti jedinstveni alat za terapiju raka zasnovan na prirodnim proizvodima.

PhotoSCLART će takođe ojačati profesionalne kapacitete mladih istraživača uključenih u projekat i podstaći saradnju između osnovnih istraživanja i farmaceutskih kompanija/akceleratora.

Na kraju, cilj je da pokažemo da istraživanja koja će biti realizovana u okviru projekta i proistekli rezultati mogu imati primenu u dijagnostici i lečenju ''MDR'' ćelija raka.

[Graficki apstrakt projekta 1]