[Logotip projekta]

Акроним пројекта:   MECWA FCUB CIA

Врста пројекта:   Остали међународни истраживачки

Јединствена ознака (шифра) пројекта:   OPCW L/ICA/ICB/210502/17

Пројекат финансира:   Organisation for the prohibition of chemical weapons - OPCW (Хаг, Холандија)

Установе реализатори истраживања:

  • Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд) – учешће
  • Научна установа Институт за хемију, технологију и металургију (Београд) – учешће
  • Факултет ветеринарске медицине (Београд) – учествују истраживачи као експерти
  • Фармацеутски факултет (Београд) – учествују истраживачи као експерти
  • Универзитет у Хјустону – Департман за хемију (УХ) (Хјустон, Сједињене Америчке Државе) – учествују истраживачи као експерти

Предвиђено је да се пројекат реализује од 1. 10. 2017. до 30. 4. 2021.

Истраживачи

Руководилац пројекта:   Љубодраг В. Вујисић, Универзитет у Београду - Хемијски факултет (Београд)

(кликнути за пун списак истраживача)

Кратак опис пројекта

Данас, више него икад, се шири страх од тероризма, поготову због вести да су америчке специјалне јединице ухватиле најодговорнију особу ISIS-а за употребу хемијског оружја и изнудиле признање да су планирани терористички напади сумпорним иперитима. Због тога се са правом може очекивати да анализа хемијског оружја (CWA) у званичним тестовима стручности лабораторија (PT) организованим од стране OPCW-а, буде све захтевнија и то у осетљивости, количини расположивог узорка, као и разноврсности супстанци (и аналита и ометајућих супстанци). Данас типични OPCW PT течни узорци имају свега неколико милилитара концентрације аналита од неколико ppm-ова и све то треба урадити за 15 дана од примања узорка до слања извештаја.

 

У овом пројекту ми претпостављамо да ће микроекстракција на пакованом сорбенту (MEPS) бити добра алтернатива препорученим OPCW PT процедурама и да ће бити добра основа за будуће захтеве. MEPS, као релативно нова метода за припрему узорака се може применити директно и на GC и LC инструментима. Предности микроекстракције је та да се избегава један самостални корак у припреми узорака (SPE), смањује манипулација узорком и могућност грешке. Пројектом је планирано анализирање узорака сличних OPCW PT узорцима са различитом палетом синтетисаних деградациних производа и/или прекурсора хемијског оружја (тиодигликол, метилфосфонска киселина, бензилна киселина, пинаколил алкохол, алкил фосфонати из групе 2.Б.04, итд.), развој метода са Si, C8+SCX и C18 носачима и њихова валидација. Развој методе би се пратио NMR, GC-MS и LC-MS техникама. Такође ињектирање великих запремина би се детаљно оптимизовало за сваки тип једињења од интереса. Ми очекујемо да се ће узорковање MEPS шприцевима на терену бити могуће. Такође корист пројекта ће бити и у оспособљавању младих колега, да пре свега безбедно овладају новим техникама како би у каснијим фазама пројекта могли самостално да учествују у истраживањима. Резултати добијени овим пројектом биће припремљени за штампање у научним часописима и презентовани на напредним курсевима на Факултету.

По завршетку пројекта ми ћемо наставити са развојем MEPS метода у циљу анализе биомедицинских узорака хемијског оружја, као и ширење ове аутоматизоване методе на анализе хране и лекова. На крају, ми смо убеђени да ће предложени пројекат бити самоодржив у будућности.

[Graficki apstrakt projekta 1]

Репрезентативне референце

RSC Twitter Conference 2019 (5.mart 2019)

https://twitter.com/ljubaw78/status/1102861810657607680?s=20

https://www.opcw.org/media-centre/news/2016/05/eastern-european-states-pledge-support-opcw-education-and-outreach