Хемичар | Биохемичар | Професор хемије | Хемичар за животну средину |
---|
Школске 1987/88. године на Природно-математичком факултету (сада Хемијском факултету) основана је студијска група која образује дипломиране биохемичаре. Програм студија биохемије у свему је у складу са програмима модерних студија на сродним Универзитетима у свету.
У оквиру прве и друге године студија студент добија основна знања из хемије и биологије која су неопходна за разумевање процеса који се одвијају у живом свету. У оквиру треће и четврте године студија студент се упознаје са савременим методама које се користе у биохемији, механизмима деловања ензима, основама молекуларне биологије као и применом биохемије у биотехнологији. Област биотехнологије је данас хит у истраживањима у свету и налази велику примену у најразличитијим областима (фармацеутска индустрија, индустрија хране, добијање метала и друге области хемијске индустрије и свакодневног живота). Студент се у оквиру предмета патобиохемија упознаје са поремећајима биохемијских процеса који доводе до развоја патолошких стања у организму, као и методама којима се ови поремећаји могу установити. Ова студијска група представља прави изазов за оне који желе да сазнају шта се дешава у живом организму или оне који желе да савршене механизме из живих организама пренесу и примене у индустрији. По завршеном факултету биохемичарима се отвара могућност даљег усавршавања кроз дипломске академске (мастер) и докторске студије.
Дипломирани биохемичари су врло цењени као сарадници у истраживачким центрима и развојним лабораторијама, а запошљавају се у прехрамбеној и фармацеутској индустрији, биотехнолошким фабрикама и просвети.
Завршено средње образовање у четворогодишњем трајању и положен пријемни испит.
Примарни циљ студијског програма је да омогући студентима стицање дипломе првог степена дипломираног биохемичара koja ће бити препозната/призната од стране свих европских институција и која ће омогућити студентима да нађу одговарајуће запослење или да аутоматски наставе даље школовање (уколико имају одговарајуће оцене) у оквиру мастер програма из биохемије или сродних дисциплина на домаћим или на неком од европских универзитета.
Студенти треба да овладају на нивоу основних студија садржајима из хемије (органске, неорганске, физичке и аналитичке хемије), биологије (биологија ћелије, микробиологија, физиологија), језгра биохемијских садржаја, укључујући структуру и функцију макромолекула (протеина и ензима, нуклеинских киселина, липида, угљених хидрата), метаболичке путеве и путеве трансдукције сигнала, као и основна знања из специфичних биохемијских дисциплина (имунохемија, патобиохемија, биотехнологија). Студенти ће бити у стању да изводе стандардне биохемијске лабораторијске процедуре и да користе основне лабораторијске инструменте. Поседоваће основна знања из биоинформатике и биће у стању да се користе рачунаром у обради експерименталних података, претраживању база података и друго. Студенти ће бити у стању да безбедно раде са биолошким материјалом и разним хемикалијама примењујући одговарајуће мере заштите. Биће у стању да ураде део истраживања, опишу своје резултате у облику завршног рада и одбране га усмено. Студенти ће бити оспособљени за даљи професионални развој што укључује и самосталност у раду.
Недељни број часова по предметима је означен као: предавања + теоријске вежбе + лабораторијске вежбе или као: (активна настава + самостални рад).
Изборни предмети могу бити и други предмети који су обавезни на осталим студијским програмима истог нивоа студија.
По завршетку студија на студијском програму Биохемичар кандидат стиче звање "дипломирани биохемичар".