Hemičar | Biohemičar | Profesor hemije | Hemičar za životnu sredinu |
---|
Školske 1987/88. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu (sada Hemijskom fakultetu) osnovana je studijska grupa koja obrazuje diplomirane biohemičare. Program studija biohemije u svemu je u skladu sa programima modernih studija na srodnim Univerzitetima u svetu.
U okviru prve i druge godine studija student dobija osnovna znanja iz hemije i biologije koja su neophodna za razumevanje procesa koji se odvijaju u živom svetu. U okviru treće i četvrte godine studija student se upoznaje sa savremenim metodama koje se koriste u biohemiji, mehanizmima delovanja enzima, osnovama molekularne biologije kao i primenom biohemije u biotehnologiji. Oblast biotehnologije je danas hit u istraživanjima u svetu i nalazi veliku primenu u najrazličitijim oblastima (farmaceutska industrija, industrija hrane, dobijanje metala i druge oblasti hemijske industrije i svakodnevnog života). Student se u okviru predmeta patobiohemija upoznaje sa poremećajima biohemijskih procesa koji dovode do razvoja patoloških stanja u organizmu, kao i metodama kojima se ovi poremećaji mogu ustanoviti. Ova studijska grupa predstavlja pravi izazov za one koji žele da saznaju šta se dešava u živom organizmu ili one koji žele da savršene mehanizme iz živih organizama prenesu i primene u industriji. Po završenom fakultetu biohemičarima se otvara mogućnost daljeg usavršavanja kroz diplomske akademske (master) i doktorske studije.
Diplomirani biohemičari su vrlo cenjeni kao saradnici u istraživačkim centrima i razvojnim laboratorijama, a zapošljavaju se u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, biotehnološkim fabrikama i prosveti.
Završeno srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i položen prijemni ispit.
Primarni cilj studijskog programa je da omogući studentima sticanje diplome prvog stepena diplomiranog biohemičara koja će biti prepoznata/priznata od strane svih evropskih institucija i koja će omogućiti studentima da nađu odgovarajuće zaposlenje ili da automatski nastave dalje školovanje (ukoliko imaju odgovarajuće ocene) u okviru master programa iz biohemije ili srodnih disciplina na domaćim ili na nekom od evropskih univerziteta.
Studenti treba da ovladaju na nivou osnovnih studija sadržajima iz hemije (organske, neorganske, fizičke i analitičke hemije), biologije (biologija ćelije, mikrobiologija, fiziologija), jezgra biohemijskih sadržaja, uključujući strukturu i funkciju makromolekula (proteina i enzima, nukleinskih kiselina, lipida, ugljenih hidrata), metaboličke puteve i puteve transdukcije signala, kao i osnovna znanja iz specifičnih biohemijskih disciplina (imunohemija, patobiohemija, biotehnologija). Studenti će biti u stanju da izvode standardne biohemijske laboratorijske procedure i da koriste osnovne laboratorijske instrumente. Posedovaće osnovna znanja iz bioinformatike i biće u stanju da se koriste računarom u obradi eksperimentalnih podataka, pretraživanju baza podataka i drugo. Studenti će biti u stanju da bezbedno rade sa biološkim materijalom i raznim hemikalijama primenjujući odgovarajuće mere zaštite. Biće u stanju da urade deo istraživanja, opišu svoje rezultate u obliku završnog rada i odbrane ga usmeno. Studenti će biti osposobljeni za dalji profesionalni razvoj što uključuje i samostalnost u radu.
Nedeljni broj časova po predmetima je označen kao: predavanja + teorijske vežbe + laboratorijske vežbe ili kao: (aktivna nastava + samostalni rad).
Izborni predmeti mogu biti i drugi predmeti koji su obavezni na ostalim studijskim programima istog nivoa studija.
Po završetku studija na studijskom programu ąŘŢĺŐÜŘçĐŕ kandidat stiče zvanje "ÔŘßŰŢÜŘŕĐÝŘ ŃŘŢĺŐÜŘçĐŕ".