Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet Srpski - cirilica ЋИР   English ENG

Pocetna Početna strana   Mapa Mapa sajta   Linkovi Linkovi       Portali:   Zaposleni Za zaposlene   Studenti Za studente   WebMail WebMail

ISTRAŽIVAČKA GRUPA MILOSAVLjEVIĆ

O Fakultetu
Katedre i centri
Studije
Upis na Fakultet
Novosti
Zbirka velikana
srpske hemije
Studentske organizacije
Interne strane

Pretraga Pretraga sajta:

Asteraceae

(1) Achillea atrata subsp. multifida

Iz nadzemnih delova ove biljne vrste koja se koristi u tradicionalnoj medicini u obliku čaja protiv bronhijalnih tegoba i infekcija grla, izolovano je 4 flavona i 9 seskviterpenskih laktona, od kojih je gvajanolid 1 novo jedinjenje.

[Slika 1]
1

Antimikrobni testovi su pokazali da su nosioci aktivnosti flavoni, pri čemu flavon apigenin ima izrazitu aktivnost prema Candida albicans, uporedivu sa delovanjem antibiotika nistatina.

Reference:

(2,3) Anthemis carpatica i A. cretica L. ssp. cretica (syn. A. montana L.)

Iz nadzemnih delova ove dve biljne vrste izdvojeno je ukupno 32 seskviterpenska laktona, 31 gvajanolid i jedan germakranolid (32):

[Slika 2]
Δ2
  R R1 R2
1m: H H Ac
2c: H O-i-But Ac
3c: OH H Ac
4c: OH OH H
5c,m: OH O-i-But Ac
6c: OH OTig Ac
7c: OH OAc H
8c: OH OH Ac
9c,m: OH OAc Ac
10m: OH OAng Ac
[Slika 3]
Δ3
  R R1 R2 R3
11c: H H H H
12c(*): OH H H H
13c: H H Ac OAc
14c: H H i-But OAc
15c: H OOH i-But OAc
16c,m: H H Ac OH
17c,m: H H H OAc
18m,h,a: OAc H i-But OAc
19m,a: OAc H H OAc
20m,a: OAc H Ac OAc
21m,a: OAc H H O-i-But
22m,a: OAc H H O-i-Val
23m,a: OAc H H O-2-MeBut
[Slika 4]
Δ4
  R R1 R2
24c: H H Ac
25c: H OAc H
26c: H OProp Ac
27c: H O-i-But Ac
28c: H OTig Ac
29c: OH O-i-But Ac
30c,m: H OAc Ac
31c: OH OAc Ac
[Slika 5]
32c
(*): Δ10(14)
c: A. carpatica
m: A. cretica subsp. cretica
a: A. aetnensis
h: A. hydruntina

Većina izolovanih jedinjenja, sa izuzetkom 11, 12 i 18, su novi prirodni proizvodi. Jedinjenja 5, 9, 16, 17 i 30 izolovana su iz obe biljne vrste, dok su Δ3-gvajanolidi (18-23) iz A. cretica subsp. cretica istovremeno izolovani i iz A. aetnensis (11) poreklom sa vulkanskih stena Etne. Lakton 18 iz iste serije nađen je ranije i u A. hydruntina iz južne Italije (R. Di Benedetto, F. Menichini, E. Gacs-Baitz, F. Delle Monache, Phytochemistry 30, 3657-3659 (1991)).

Reference:

Δ3-Laktoni 13 i 14 dali su na sobnoj temperaturi 1H NMR spektre sa jako proširenim linijama, tipične za jedinjenja koja postoje u obliku više konformacija koje se međusobno izmenjuju srednjom brzinom. Hlađenjem uzorka linije postaju oštrije, a ispod 253 K većina se deli na parove oštrih, razdvojenih signala istog multipliciteta, što ukazuje na dva konformera (A i B):

[Slika 6]
  R1 R2 R3
13 H Ac Ac
14 H Ac i-But

Primenom semiempirijske PM3 metode (HyperChem 4.0 i MOPAC 7.01) u kombinaciji sa dinamičkom NMR spektroskopijom izračunate su najstabilnije konformacije, a na osnovu CBS (Complete Band Shape) metode određeni su i kinetički parametri ove konformacione ravnoteže.

Reference:

(4) Tanacetum larvatum

U sirovom ekstraktu nadzemnih delova Tanacetum larvatum izmeren je izuzetno visok sadržaj (>1%, računato na suvu herbu) seskviterpenskog laktona germakranolidnog tipa, partenolida:

[Slika 7]

Ovakav sadržaj partenolida približno je isti kao i u kultivisanoj vrsti T. parthenium (engl. "feverfew"), sirovini za mnogobrojne farmaceutske preparate koji se koriste protiv migrene. Dokazano je da aktivnost ekstrakata T. parthenium potiče od partenolida. Prema tome, T. larvatum se može smatrati novim izvorom ovog jedinjenja.

Reference:

(5) Centaurea derventana

U nadzemnim delovima C. derventana kao glavni sastojak identifikovan je germakranolid knicin (0,2%, računato na suvu drogu):

[Slika 8]

Ovo jedinjenje, prvi put izolovano iz Cnicus benedictus, poznato je po svojim citotoksičnim, citostatičkim i antibiotskim aktivnostima. Pored njega, iz C. derventana izolovana su još tri srodna poznata germakranolida i flavonoidi apigenin i eupatilin.

Reference:

(6) Centaurea nicolai

Iz nadzemnih delova C. nicolai je izolovano pet gvajanolida:

[Slika 9]
  R R1 R2
1: Ac H H
2: Ac H OH
3: H H OAc
4: Ac H OAc
5 (*): Ac H H

(*) - 10β,14β-epoksi

Lakton 3, 3-O-deacetil-9-O-acetilsalograviolid A, je novo jedinjenje. Laktoni 2, 3 i 4 pokazuju izražene antifungalne aktivnosti.

Reference:
© Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet